Pijany za kierownicą ciężarówki w policyjnym areszcie
7 lutego 2023 roku o godzinie 9:00 dyżurny wieruszowskiej komendy został poinformowany, że trasą S8 w kierunku Warszawy porusza się samochód ciężarowy, a kierujący może znajdować się pod działaniem alkoholu. Z informacji przekazanych przez świadka wynikało, że kierowca jedzie od lewej do prawej krawędzi jezdni. Patrol drogówki, który został wysłany na miejsce ujawnił wskazywany pojazd na jednym z Miejsc Obsługi Klientów w Chojnach. Kierującym ciężarówką okazał się być 53-letni mężczyzna. Badanie policyjnym alkomatem wykazało u niego ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyźnie uprawnienia do kierowania pojazdami, a pojazd został przekazany osobom upoważnionym do odbioru. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Za to przestępstwo grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Nietrzeźwi kierowcy to bardzo duży problem na polskich drogach. Każdy kto wsiada do samochodu z przekroczoną normą alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi stanowi ogromne zagrożenie na drodze. Tym wszystkim, do których nie dotarły apele i ostrzeżenia przypominamy o konsekwencjach z jakimi muszą liczyć się nietrzeźwi kierowcy.
Co grozi za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu
Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy art. 87 kodeksu wykroczeń, czyli odpowiadamy za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. W takim przypadku jeśli ponowne badanie alkomatem nie wykaże wzrostu stężenia alkoholu podlegamy karze aresztu lub grzywny.
Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości
Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a kk, za co grożą o wiele większe konsekwencje.
W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:
- grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych,
- za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kierowca ukarany będzie zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio,
- niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości,
- kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł,
- za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.
asp. Piotr Siemicki