5 wrzesień 2023

Wieruszów: połączenie starych gór i wielkich dolin

zdjęcie: Wieruszów: połączenie starych gór i wielkich dolin / fot. Mnino/(CC BY-SA 3.0 PL)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en
fot. Mnino/(CC BY-SA 3.0 PL)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.e n
Zapraszamy do niezwykłego miasta Wieruszów, położonego w sercu strefy przejściowej na Progu Wieruszowskim. To miejsce, gdzie natura i historia splatają się w fascynujący sposób, tworząc idealne środowisko dla miłośników przygód i pięknych krajobrazów.
REKLAMA

Tego szukamy w Wieruszowie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Wieruszów praca, pogoda Wieruszów, Wieruszów, tugazeta Wieruszów, Wieruszów najnowsze wiadomości.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Wieruszowie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Wieruszów to miasto leżące w południowo-zachodniej części województwa łódzkiego w powiecie wieruszowskim, będące siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Wieruszów. Miasto położone jest nad rzeką Prosną oraz Niesobem i Brzeźnicą. Od 1975 do 1998 r. administracyjnie należało do województwa kaliskiego. Wieruszów usytuowany jest na obszarze o charakterze przejściowym pomiędzy starymi górami i wyżynami a obszarami nizin, na tzw. Progu Wieruszowskim. Można to zrozumieć jako obszar łączący Wyżynę Śląską z Wzgórzami Ostrzeszowskimi, jednocześnie oddzielając Kotlinę Śląską od Wysoczyzny Kaliskiej. W lipcu 2008 r. ogłoszono plany likwidacji przystanku kolejowego Wieruszów Miasto, argumentując, że utrzymanie dwóch stacji w niewielkim miejscu jak Wieruszów jest nieekonomiczne. Jedyne miejsce, w którym pasażerowie mogliby wsiąść lub wysiąść z pociągu w Wieruszowie, miałaby być stacja kolejowa Wieruszów.
Obecnie Wieruszów jest miastem powiatowym. Obszar gminy i miasta Wieruszów to 9731 hektarów, czyli 97,31 km2, z miastem zajmującym 598 hektarów, tj. 5,98 km2. Całkowita populacja wynosi 14 500 osób, z czego 9300 mieszka w mieście. Struktura użytkowania gruntów przedstawia się następująco: użytki rolne zajmują 6700 hektarów, tj. 68,8% obszaru gminy; lasy to 2030 hektarów, tj. 20,9% obszaru gminy; pozostałe grunty stanowią 1000 hektarów, tj. 10,3% obszaru gminy i obejmują tereny osiedlowe, komunikacyjne, wody oraz nieużytki.

Historia osadnictwa nad rzeką Prosną sięga około 10 tysięcy lat wstecz. Dowodem na to są znaleziska archeologiczne, stanowiska archeologiczne oraz pewne materiały dowodowe. W okolicach ujścia rzek Niesób i Prosną istnieją grodziska obronne datowane na okres kultury łużyckiej. W dziele "Nauka geograficzna" autorstwa Klaudiusza Ptolemeusza (II w. n.e.), który przedstawił szlak bursztynowy biegnący z południowej Europy nad Bałtyk, można odnaleźć wzmianki o rzece Prosny oraz dwóch miejscowościach wzdłuż jej biegu: Arsonium i Calisia. Pierwsza z tych miejscowości prawdopodobnie odpowiada grodzisku, które później stało się miastem Wieruszów. Przez wiele wieków to miejsce było w prywatnym posiadaniu różnych zamożnych rodów. Nazwa Wieruszów pochodzi od rodu Wieruszów, który najprawdopodobniej przybył na te tereny z obszaru Śląska w nieokreślonym okresie, gdyż brakuje dokładnych danych historycznych pomiędzy istnieniem wspomnianego grodziska a pierwszym zapisem zawierającym nazwę Wieruszów w roku 1368.
Ze względu na swoje strategiczne położenie Wieruszów zawsze znajdował się na ważnych szlakach komunikacyjnych, co niestety skutkowało częstymi atakami, rabunkami i pożarami, szczególnie ze strony książąt śląskich. W czasie wojny północnej miasto doznało znaczących zniszczeń, ponieważ przechodziły przez nie różne wojska. W 1815 r. zgodnie z ustaleniami Kongresu Wiedeńskiego granica wyznaczona na rzekach Prośnie i Niesobie podzieliła miasto na dwie części. Zachodnia część, nazwana Potem Wilhelmsbrück, znalazła się pod panowaniem pruskim, podczas gdy wschodnia pozostała w Królestwie Polskim. W okresie powstań listopadowego i styczniowego miasto było centrum przerzutów broni i działalności emisariuszy.
Podczas I i II wojny światowej miasto doznało ogromnych zniszczeń. W 1919 r. zamek w Wieruszowie został zniszczony przez oddziały Grenzschutzu. Podczas niemieckiej inwazji na Polskę w 1939 roku niemieccy żołnierze dokonali masakry mieszkańców cywilnych, masowo wypędzając ludność, w tym kobiety i dzieci. Kilka przerażonych dzieci wraz z starszymi mieszkańcami ukryło się w piwnicy, gdzie zostali odnalezieni przez Niemców. Mimo ich próśb o litość, wszyscy zostali zamordowani, gdy Niemcy wrzucili granaty ręczne do piwnicy. Ofiary tej zbrodni głównie stanowili kobiety i dzieci poniżej 10 roku życia, natomiast wszystkich mężczyzn, którzy zostali schwytani, wywieziono do obozu w Niemczech. Po tej tragedii Niemcy podpalili wieś, w wyniku czego spłonęło 20 domów wraz z budynkami gospodarczymi i inwentarzem. W 1945 r. miasto zostało zniszczone w 60%, a liczba mieszkańców spadła drastycznie, wynosząc nieco ponad 2000 osób. W 1816 r. Wieruszów stał się powiatem na kilka dziesięcioleci, ale utracił prawa miejskie w 1870 r., odzyskując je dopiero w 1919 r. W okresie 1955-1975 miasto ponownie pełniło rolę miasta powiatowego, co przyczyniło się do rozwoju przemysłu i budownictwa mieszkalnego.
W 1990 r. rozpoczęła się era samorządu terytorialnego. Kolejne władze lokalne skupiły się na dynamicznym i zrównoważonym rozwoju infrastruktury technicznej, ochronie środowiska oraz rozbudowie działań kulturalnych i edukacyjnych.

Zajrzyj po więcej informacji od Twojego Miasta!

Fakty
Dane statystyczne
Pogoda
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wieruszów
13.5°C
wschód słońca: 04:49
zachód słońca: 20:37
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wieruszowie

kiedy
2024-05-19 18:00
miejsce
Wieruszowski Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-04 19:00
miejsce
Wieruszowski Dom Kultury,...
wstęp biletowany